Kahvaltıda neden yulaf ezmesi tüketmeliyiz?

Yulafın tahıl grubu besinler içinde yer alan bir tür karbonhidrat kaynağı olduğunu söyleyen Diyetisten Serap Orak, “Tam tahıl tanesi olması sebebiyle lif oranı yüksektir. Bu sebeple barsak sağlığı açısından çok önemlidir. Çözünür posa içerdiği için kronik kabızlık sorunu olan bireyler için sağlıklı bir çözümdür" dedi.

Yulafın, sağlıklı beslenmek isteyen bireylerin ilgi alanına girdiğini ve beslenme kültürümüze uygun yenilebilir lezzetli tarifler geliştirmeye başladığını söyleyen Diyetisyen Serap Orak, “Diğer ülkelerde sütle pişirilip lapa şeklinde tüketmek daha yaygınken, ülkemizde kahvaltılık tahıl gevreklerinin içinde müsli karışımı olarak veya yulafla yapılan granola bar şeklinde türleri tercih edilmektedir. Gluten içeriği nedeniyle glutensiz beslenmek zorunda olan çölyak hastalarının kesinlikle tüketmemesi gerekmektedir” dedi.

Büşra Sözen

Yulafın tahıl grubu besinler içinde yer alan bir tür karbonhidrat kaynağı olduğunu söyleyen Diyetisten Serap Orak, “Tam tahıl tanesi olması sebebiyle lif oranı yüksektir. Bu sebeple barsak sağlığı açısından çok önemlidir. Çözünür posa içerdiği için kronik kabızlık sorunu olan bireyler için sağlıklı bir çözümdür. Çözünür posa sayesinde yüksek kolesterol seviyelerinde azaltıcı etkisi de çok net bilinmektedir. Bu özelliği sayesinde kalp damar hastalıkları risklerini de azaltır. Kötü kolesterolü düşürücü etkisi vardır. İçerdiği lifler sayesinde tok da tutar. Bahsettiğimiz özellikleri sebebiyle yulaf, sağlıklı beslenmek isteyen bireylerin ilgi alanına girmiş ve beslenme kültürümüze uygun yenilebilir lezzetli tarifler geliştirilmeye başlanmıştır. Diğer ülkelerde sütle pişirilip lapa şeklinde tüketmek daha yaygınken, ülkemizde kahvaltılık tahıl gevreklerinin içinde müsli karışımı olarak veya yulafla yapılan granola bar şeklinde türleri tercih edilmektedir. Yine yulafla yapılan kurabiyeler ve omletin içine ekleyerek yemek de tarifler içinde en çok tercih edilenlerdendir” dedi. Tek başına yulaf ezmesi tüketmenin o sırada çok tok hissettiren bir öğün olmayabileceğini kaydeden Orak, “Ancak içerdiği lifler sebebiyle mide ve barsaklarda şişerek uzun süre tok kalmayı destekleyebilir ve barsak hareketlerini kolaylaştırır. Kahvaltıda süt, yoğurt veya omletin içine katılarak tüketmek yani proteinli bir besinle birlikte yemek tok kalmayı arttıracaktır” şeklinde konuştu. Yulaf ezmesinin sadece diyet programlarında değil, kilo koruma dönemi ve sağlıklı beslenme eğilimi olan tüm bireyler için uygun bir karbonhidrat kaynağı olduğunun altını çizen Serap Orak, “Yüksek kolesterol hastaları ve damar tıkanıklığı olan bireylerin beslenmelerinde de yer almalıdır. Vejeteryan beslenmeye de uygundur. Gluten içeriği nedeniyle glutensiz beslenmek zorunda olan çölyak hastalarının kesinlikle tüketmemesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Diyetisyen Serap Orak yulaf ezmeli 2 tarifi de aşağıda paylaştı

Meyveli Yulaf Topları
Malzemeler:
1 Su Bardağı Kuru Meyve
(hurma, erik veya kayısı olabilir veya hepsinden azar azar da kullanılabilir)
1 Su Bardağı Yulaf ezmesi
1 Avuç Çiğ Fındık
1 Avuç Çiğ Badem
4 Yemek Kaşığı Süt

Dış kaplaması için:
Hindistan Cevizi, Kakao

Tüm malzemeleri mutfak robotundan geçirip hamur kıvamına getiriniz. Avuç içi ile yuvarlayıp küçük toplar oluşturunuz. Bu topları hindistan ceviz veya toz kakaoya batırıp atıştırmalık ara öğün olarak servis edebilirsiniz.

Yulaflı Omlet
Malzemeler:
1 Yumurta
2 Dilim Beyaz Peynir
2 Kaşık Yulaf ezmesi
1 Yemek kaşığı zeytinyağı
İnce kıyılmış yeşil biber, maydonoz

Tüm malzemeleri karıştırıp yağsız teflon tavada kısık ateşte pişiriniz.